XXVI LO w Łodzi

»Statut

XV Dzień Przedsiębiorczości

XV Dzień Przedsiębiorczości - PLAKAT

Koleżanki i koledzy, 

zastanawialiście się w jakim mieście chcielibyście uczyć się, pracować i spędzać czas wolny? Jesteście ciekawi jak może wyglądać miasto przyszłości?  A może wyróżniacie się nieszablonowym myśleniem i kreatywnymi pomysłami? To konkurs dla Was.  

 

Z okazji XV Dnia Przedsiębiorczości klasa II FP zaprasza wszystkich uczniów klas I i II-ich do wzięcia udziału w przedsięwzięciu „Miasto przyszłości”. Czekamy na innowacyjne rozwiązania przygotowane w formie prezentacji. Więcej szczegółów zawartych jest w regulaminie. Świetna przygoda z ekspertami, super nagrody i wesoła rywalizacja czekają. Nie zwlekajcie, bo liczy się każdy pomysł! 

Więcej informacji na: 

  • Instagramie: @dzien_przedsiebiorczosci2021 
  • Facebooku XXVI LO w Łodzi 
  • stronie XXVI LO w Łodzi: www.lo26.pl 

 

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku 2021!!!

 

 


 

X edycja Wojewódzkiego Konkursu Literackiego i Artystycznego "W świecie wartości moralnych"

X edycja Wojewódzkiego Konkursu Literackiego i Artystycznego "W świecie wartości moralnych"

Komisja Konkursowa X edycji Wojewódzkiego Konkursu Literackiego i Artystycznego "W świecie wartości moralnych" dokonała oceny zgłoszonych prac literackich, plastycznych i fotograficznych. Po odkodowaniu prac do finału zakwalifikowano następujących uczniów (kolejność alfabetyczna):

kategoria I (szkoły ponadpodstawowe)
Aleksandra Machała z XXV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi
Mateusz Muszyński z Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach
Kinga Pajęczewska z XX Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi
Karolina Szymczak z XXV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi
Marta Wieteska z XXVI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi
Katarzyna Zabost z XXV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi

kategoria II (szkoły ponadgimnazjalne)
Anna Chojnacka z XXI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi
Piotr Czestkowski z XXVI Liceum Ogólnokształcącego w  Łodzi
Magdalena Depcik z Zespołu Szkól nr 2 w Pabianicach
Laura Kowalewska z XXV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi
Maja Kuśmierczyk z XXV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi
Aleksandra Maryniak z XXVI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi Ewelina Sobczak z XXVI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi Wszystkich nagrodzonych uczniów z przyjemnością zaprosilibyśmy - jak co roku - do gmachu XXVI Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Łodzi na Galę Finałową. Skoro jednak pandemia pokrzyżowała plany, na ogłoszenie wyników i wykład zapraszamy on-line. Szczegóły wkrótce, a już teraz serdecznie gratulujemy finalistom!

 

X edycja Wojewódzkiego Konkursu Literackiego i Artystycznego "W świecie wartości moralnych"

Drodzy Finaliści! Szanowni Opiekunowie!

Organizatorzy jubileuszowej, X edycji Wojewódzkiego Konkursu Literackiego i Artystycznego "W świecie wartości moralnych" serdecznie witają na gali finałowej. Tym razem udział w niej wymaga ożywienia w wyobraźni ludzi, którzy rokrocznie w grudniu spotykali się w murach XXVI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Usiądźcie wygodnie, wysłuchajcie pełnego gratulacji przemówienia Przewodniczącej Jury dr Magdaleny Lachman z Katedry Literatury Polskiej XX i XXI wieku UŁ, refleksji pozostałych członków Komisji Konkursowej: dr. Adama Gogacza, pracownika Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego i Fundacji Centrum Doskonalenia i Nauki, dr Joanny Miksy z Instytutu Etyki Uniwersytetu Łódzkiego oraz p. Danuty Góreckiej z Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi.

Słychać już fanfary - to znak, że rozpoczynamy wręczanie nagród. Zapraszamy więc nagrodzonych w kategorii artystycznej ze szkół podstawowych: Aleksandrę Machałę z XXV LO - laureatkę 1. miejsca, Katarzynę Zabost z XXV LO - zdobywczynię 2. lokaty i  Kingę Pajęczewską z XX LO, którą nagrodzono trzecim miejscem. Jak zwykle zapraszamy do podziwiania wystawionych w sali nagrodzonych prac.

Prosimy też o wyobrażenie sobie, że właśnie na środek wychodzą laureatki kategorii literackiej ze szkół podstawowych: zwyciężyła tu Marta Wieteska z XXVI LO, a tuż za nią uplasowała się Karolina Szymczak z XXV LO. Tu z pewnością pojawiłyby się gratulacje i podziękowania. Mamy nadzieję, że tym razem wyręczą nas w tym opiekunowie (dziękujemy).

A my na środek zapraszamy laureatów kategorii artystycznej ze szkół ponadgimnazjalnych: Magdalenę Depcik z Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach - laureatkę 1. miejsca, nagrodzoną 2. miejscem Laurę Kowalewską z XXV LO i Ewelinę Sobczak z XXVI LO - zdobywczynię 3. miejsca. W tej kategorii jury przyznało także wyróżnienie, które trafia do rąk Mateusza Muszyńskiego z Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach. 

Słychać znów fanfary? To znak, że po nagrodzonych młodych artystach na środek sali wychodzą laureaci kategorii literackiej ze szkół ponadgimnazjalnych: Piotr Czestkowski z XXVI LO - zwycięzca, Maja Kuśmierczyk z XXV LO - nagrodzona 2. miejscem i  Anna Chojnacka z XXVI LO, zdobywczyni 3. miejsca. Do tej grupy dołącza jeszcze wyróżniona uczennica XXVI LO - Aleksandra Maryniak. Słyszycie te brawa, prawda?

Nie, dyplomów i nagród nie musicie sobie wyobrażać. Są prawdziwe, już stoją i czekają na doręczenie (postaramy się zdążyć przed Mikołajem...). Dziękujemy za ufundowanie nagród Radzie Rodziców XXVI LO, a pani dyrektor Małgorzacie Wiśniewskiej za pełne ciepłych słów przemówienie podsumowujące galę finałową. 

A teraz rozsiądźcie się wygodnie i - jak zwykle - wysłuchajcie wykładu dr Adama Gogacza zatytułowanego "Ograniczenia""

https://www.youtube.com/watch?v=dUZlwyK9LcY&feature=youtu.be

 
Dr Adam K. Gogacz o tym, co wedle różnych filozofów nas ogranicza - film na zakończenie konkursu etycznego w XXVI LO w Łodzi
www.youtube.com

Szanowni Państwo, planując jubileuszową galę X edycji Wojewódzkiego Konkursu Literackiego i Artystycznego "W świecie wartości moralnych" nie przypuszczałyśmy, że będzie tak odbiegała od naszych wcześniejszych spotkań w gmachu XXVI LO. Dziękujemy, że byliście tam z nami. Do zobaczenia (oby!) za rok.

 

                                                                                    organizatorki: Anna Horwat i Anna Kołaczkowska


 

Muzeum w Liceum

Dzięki Fundacji NIEZŁA SZTUKA już dziś w naszej szkole możemy podziwiać wystawę prezentującą reprodukcje 10 obrazów polskich malarzy takich jak Matejko, Wyspiański, Boznańska czy Witkacy w ramach projektu "Muzeum w Liceum". Każdy z obrazów opatrzony jest kodem QR, umożliwiającym poznanie biografii twórcy w formie plików tekstowych lub w wersji audio.

Wystawa

Wystawa

Pierwszy raz w historii naszej szkoły wernisaż nie był tak uroczysty, jak przystało na te mury (ale gdy wrócimy do szkoły, z pewnością to nadrobimy), jednak już dziś zachęcamy do samodzielnego odkrywania wybitnych polskich dzieł i ich twórców pod tym linkiem - głosów wielkim artystom polskim użyczyli Danuta Stenka, Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Bartłomiej Topa i Joanna Trzepiecińska www.niezlasztuka.net/tag/muzeum-w-liceum

"Ekspozycje edukacyjne - jak przekonuje Konrad Szukalski, wiceprezes Domu Aukcyjnego Agra-Art - na stałe umieszczone w szkołach będą jak ziarno, które miejmy nadzieję przyniesie plon w postaci dorosłych ludzi kochających sztukę. A to bardzo rozwija, zmienia nasze patrzenie na wszystko, co nas otacza. Podróże nabierają nowego smaku, muzea przyciągają jak magnes i sztuka przenika do naszej codzienności. Nasi najbardziej wierni klienci – kolekcjonerzy wspominają, że ich droga do pasjonowania się sztuką zaczęła się właśnie w dzieciństwie – w muzeum, do którego zaprowadzili ich rodzice." Zapraszamy więc do Muzeum w naszym Liceum!